Buty Himalaya MFS

Buty Meindl Himalaya MFS

Już od pewnego czasu szykowałem się do przetestowania butów Meindl. Przede wszystkim dlatego, że ta marka to istna legenda. Powstała jako rodzinna firma a obecnie to dla wielu pasjonatów trekingu synonim długowieczności, niezawodności, komfortu oraz wysokiej jakości. Wybór na testowy model Himalaya MFS padł nie przypadkowo. Chciałem sprawdzić w terenie but przeznaczony wg producenta zarówno do trekingu jak i wspinaczki górskiej – czyli aktywności które najczęściej uprawiam. W Tatry nie udało się wybrać, ale kilka szlaków w Beskidach i na Śląsku udało się w nich przemierzyć.

Zacznijmy może od podeszwy. Meindl posługuje się skalą twardości podeszwy (A, AB, B, BC, C, D). Testowany model to BC – czyli but, który ma poradzić sobie z wymagającym trekkingiem, wspinaczką, nierównymi szlakami, rumowiskami skalnymi, czy nawet via ferratami. Podczas pokonywania odcinków pełnych ostrych kamieni nie odczuwałem dyskomfortu. Stopa pewnie czuła się w bucie, który jest również przystosowane do raków półautomatycznych (specjalnie uformowana powierzchnia za piętą). Mówiąc o komforcie należy wspomnieć o systemie MFS (Memory Form System). To technologia zapewniająca idealne dopasowanie butów do naszych stóp. Specjalnie opracowana mieszanka pianki używana jest na wykończenie mankietu cholewki. Pianka działa pod wpływem ciepła przez co odpowiednio formuje się do stopy. Profil mankietu pracuje podczas marszu, stabilizuje stopy, ale ich nie uciska. Zapewnia to najwyższy możliwy komfort. Docenią to szczególnie osoby, które mają problem z dobraniem butów – a wiem coś o tym ... (przez kształt stopy, grubość łydki itp.). Na komfort użytkowania składa sie również odpowiednia stabilizacja i pewność stawiania kolejnych kroków. W tej materii Meindl opatentował system DiGAfix®. To elastyczne, ukośne mocowanie sznurówek, które umożliwia sznurowanie niejako „obejmujące” stopę. W celu zapewnienia optymalnego dopasowania buta do stopy, punkt mocowania leży o wiele niżej niż haczyk na sznurówkę. To rozwiązanie zmniejsza niebezpieczeństwo zaczepienia haczykiem o drugi but lub przeszkodę.

W butach trekingowych cenię bardzo solidne wykonanie i odporność na zniszczenia, rozdarcia itp. Himalaya mają wysoki gumowy otok zabezpieczjący cholewkę buta, wykonaną z nubuckowej skóry (olejowanej). Może to sprawiać, że but wydaje się zbyt toporny ale taki w trudnym terenie powinien właśnie być. Dzięki temu ochroni naszą stopę praktycznie w każdych warunkach. Jeśli zaś mowa o ochronie to za tą termiczną i wodną odpowiada membrana GORE-TEX® Performance Comfort. Utrzymuje ona optymalny klimat dla stóp, nawet podczas wielu godzin aktywności outdoorowych w rożnych warunkach pogodowych. Ponadto but jak na swoją klasę i przeznaczenie ma dobrą wagę (890 g), ale pamiętajmy, że jest dostosowany do raków półautomarycznych i ma dość twardą podeszwę, a to nie pozostaje bez wpływu na wagę obuwia.

Jeśli zatem szukasz buta wygodnego i komfortowego a zarazem niezwykle wytrzymałego i odpornego na czynniki zewnętrzne, który poradzi sobie w trudnym górskim terenie to Meindl Himalaya MFS jest właśnie dla Ciebie. I nie patrz na cenę – po wielu latach użytkowania z pewnością stwierdzisz, że ta inwestycja była rozsądna.

Tekst: Grzegorz Miedziński Foto: Ewa Witoszyńska

Buty Meindl