Buty XO 8.0

Meindl XO 8.0

Butów używałem (na zamianę z sandałami) przez 4 miesiące podczas mojego pobytu w Azji Południowo-Wschodniej. Służyły mi przede wszystkim jako buty podejściowe podczas części wspinaczkowej projektu oraz do trekkingu w górach i dżungli w Dolinie Singnapan na wyspie Palawan. Ponadto jeszcze przed wyjazdem testowałem buty w biegach przełajowych.

W pierwszej, wspinaczkowej części wyprawy mój plecak ważył 26-28 kg, a więc kilka kilogramów więcej niż pierwotnie zakładałem. Moje obawy dotyczące stabilności stopy zostały szybko rozwiane. Podczas podejść w górach na północy Laosu oraz na wyspie Cebu i Palawan, czułem się bardzo komfortowo, mimo że są to buty poniżej kostki. Świetnie spisują się elementy stabilizujące gwarantujące stabilność stopy nawet w terenie II-III – minusem może być to, że ich białe pokrycie po pewnym czasie zaczęło miejscami odpryskiwać. Pod względem stabilizacji model XO 8.0 jest jednym z najlepszych jakich używałem. W czasie mojej działalności w górach duży wpływ na bezpieczeństwo miała również podeszwa, gwarantująca dobrą przyczepność, co w szczególności było ważne przy skalnych podejściach w stromym terenie.

Ponadto sama podeszwa wykonana jest z bardzo wytrzymałych materiałów, a guma na czubkach skutecznie chroni przednią część buta. Miało to dla mnie znaczenie nie tylko w górach, ale przede wszystkim w dżungli, gdzie często zahacza się o kolczaste krzewy, drzewa i różnego rodzaju roślinność. przez którą nierzadko trzeba się przedzierać. Kolejnym elementem wpływający pozytywnie na duży komfort (w szczególności w wielomiesięcznej podróży) jest niska waga butów.

Dobre trzymanie stopy zapewnia skuteczne połączenie elementów stabilizujących z systemem sznurownia. Podczas ostatniej wyprawy bardzo ważna była także amortyzacja, którą gwarantuję powyższy model. Było to szczególnie istotne, gdy przez wiele godzin maszerowałem w górach lub przedzierałem się przez dżunglę (nie zawsze widząc gdzie stawiałem kolejny krok) z ciężkim plecakiem.

Przed wyjazdem największym znakiem zapytania była dla mnie oddychalność butów w klimacie tropikalnym. Jak się okazało model XO 8.0 charakteryzuje się bardzo dobrą oddychalnością, nawet w dżungli przy bardzo wysokiej wilgotności i temperaturze przekraczającej 40 stopni Celsjusza. Mimo dobrej oddychalności butów ważne jest również, jakiej skarpety się używa. Podczas całego pobytu w Azji używałem cienkiej skarpety SmartWool wykonanej w 100% z wełny Merino. Wszystkie powyższe element powodują, że but sprawdza się również w biegach przełajowych.

Sam materiał cechuje się dość dużą wytrzymałością, aczkolwiek dość mocno wgryza się w niego brud. Po czterech miesiącach użytkowania widać oczywiście przetarcia, ale jest efekt to normalnego zużycia. Natomiast mam pewne wątpliwości dotyczące jakości klejenia, gdyż w górnej części prawego buta nastąpiło drobne rozklejenie na długości około 1 cm. W tak wysokiej jakości modelu nie powinno się to raczej zdarzyć.

Podsumowując, bez wątpienia są to jedne z najlepszych lekkich butów trekkingowych jakich używałem. Podczas ostatniej wyprawy duże znaczenie miała dla mnie ich uniwersalność połączona z komfortem i bardzo dobrym trzymaniem stopy.

AutorŁukasz Bartoszewicz http://lukaszbartoszewicz.blogspot.com/

FotoŁukasz Bartoszewicz

Buty Meindl