Meindl Litepeak Pro GTX

Mój pierwszy but Meindla był z pełnej skóry, miał mocną podeszwę i trzymał stopę idealnie. Miał tylko jeden mankament - był ciężkim butem. Gdy więc patrzyłem na model Litepeak GTX PRO spodziewałem się podobnych doznań. Ale już po chwili musiałem przyznać, że to zupełnie inna klasa buta.
Producent podkreśla, że Litepeak GTX PRO to but na zaawansowany górski trekking. Sztywniejsza podeszwa z możliwością wpięcia raków półautomatycznych, wysoka cholewka i wygląd odbiegający od klasyki gatunku wskazuje, że Meindl chciał połączyć tradycję i nowoczesność.
Komfort
Postanowiłem sprawdzić, jak buty radzą sobie na skalnym szlaku. Jedną z dewiz firmy Meindl jest „komfort od pierwszego założenia”. Potraktowałem to zatem dosłownie i w błyszczących nowością butach ruszyłem w góry. Mimo względnej sztywności, podcięcie podeszwy zapewnia dobry balans pięta-palce i bardziej naturalny ruch stopy. Połączenie skóry welurowej i elementów syntetycznych w obrębie cholewki zapewnia nie tylko redukcję wagi, ale także większą elastyczność konstrukcji. Po pełnym związaniu but trzyma na boki, lekko pracuje do przodu, ale nie skrzypi jak w przypadku modeli z pełnej skóry. Warto też zauważyć, że Litepeak posiada szerszy profil dla stopy, kształtowany miękką wkładką. Moja stopa jest węższa, więc skorzystałem z grubszej skarpety z mieszanki włókien syntetycznych i merino, aby lepiej wypełnić wnętrze.
Budowa
Ten but miał być lekki. Wszystkie jego elementy zostały tak dobrane, aby zapewnić solidne oparcie, stabilność i ochronę przy stosunkowo niskiej wadze. Litepeak GTX PRO waży niewiele więcej od solidnej podejściówki, a dzięki membranie i wysokiej cholewce możemy swobodnie brodzić w strumieniu. Chroni nas 4-warstwowy całoroczny GORE-TEX® Performance Comfort Footwear. Szczyt cholewki wykończony wstawkami z neoprenu zapobiega obtarciom podczas ruchu. Podobnie wnętrze cholewki zostało gładko wykończone i pozbawione zbędnych przeszyć, łącznie z zapiętkiem. Esencją modelu jest jednak sztywna podeszwa, która wyróżnia go od wersji bazowej Litepeak GTX. Twardość BC wg Meindla pozwala sprawnie balansować na krawędziach skalnych i lepiej rozkładać obciążenia. A gdy założymy raki, będzie to bezpieczniejsze dla sprzętu i bardziej komfortowe dla naszej stopy. Konstrukcję uzupełnia guma Vibram Alpin, która mocno trzyma się skały, pozwalając operować na zmiennej górskiej powierzchni.
Funkcjonalność
Czy warto? Gdy szukamy lekkiego, stabilnego buta do aktywności w wyższych górach, szczególnie w warunkach zmiennej pogody, to jak najbardziej jest model godny polecenia. Niewielka waga jest tutaj kluczowa. W lecie bardziej komfortowe będą podejściówki, ale nie każdy z nas ma zaufanie do buta niskiego. Natomiast Litepeak GTX PRO to bardzo uniwersalny i niezwykle komfortowy model, uszyty według najlepszych tradycji firmy z Bawarii. Wszystkie detale są przemyślane i nie zauważyłem tu zbędnego elementu. Europejski producent i wysoki standard jakości przekładają się na cenę modelu. Ale kilka lat temu miałem okazję zwiedzać fabrykę Meindla i wiem, że uszycie takiego buta to skomplikowany i w dużej mierze ręczny proces.
Test pochodzi z Magazynu "Na Szcycie" 09/2020